Büyük pay kapma yarışı yarın başlıyor!

Gayrimenkul sertifikasında ilk talep toplama yarın başlıyor. Üç gün sürecek talep toplamanın ardından 5 Nisan’da BIST’te satışlara başlanacak.

Gayrimenkul sertifikasında ilk talep toplama yarın (29 Mart) başlıyor. Üç gün sürecek talep toplama sürecinin ardından 5 Nisan’da BIST’te satışlara başlanacak. İlk satışa konu olan proje ise TOKİ ve Makro İnşaat’ın gelir paylaşımı ortaklık modeli ile İstanbul Başakşehir’de hayata geçirdiği Park Mavera 3 projesi olacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan ve Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan dün yaptıkları basın toplantında süreci değerlendirdi. Özellikle kurumsal yatırımcıdan talep aldıklarını belirten Ercan Uyan, “Kurumsal yatırımcılar bölgeye gelip projeyi geziyor. Bireysel yatırımcı da süreci anlamaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Uyan, projenin hisselerinin borsada işlem görmesi için Türkiye’nin en büyük 27 aracı kurumuyla anlaşma yaptıklarını da duyurdu. Gayrimenkul sertifikasında tali edinim, asli edinim gibi iki kavramın olacağını belirten Uyan, “Tali edinim daire almaktan ziyade projenin değer artışından yararlanmasını sağlayacak. Asli edinim ise konut alım amacıyla pay alımı anlamına geliyor” dedi. Toplam satılabilir alanı 126 bin 400 metrekare olan Park Mavera 3 projesinde ilk etapta 33 bin 703 metrekarelik alanın halka arz edileceğini belirterek, “1 metrekarelik alan 100 paya bölünerek satılacak. Bir payın bedeli ise 42.5 TL olacak” dedi. İlk etapta satışa sunulan toplam pay senedi sayısının 3 milyon 370 bin 336 adet olacağını belirten Uyan, “Böylece 2+1 daire 11 bin paydan başlayan bir rakamla alınabilir. Projede en yüksek pay ise 21 bine çıkabiliyor” dedi.

 

Mega projeler de dahil olabilir

TOKİ Başkanı Ergün Turan ise satışa konu olan ilk projenin yapıldığı Başakşehir bölgesinin İstanbul’un en hızlı gelişen bölgeleri arasında olduğunu belirterek, “Bölge 3. havalimanı, 3. köprü bağlantı yollarının kesişme noktasında ve İstanbul’un en büyük sağlık kenti projesine yakın bir bölgede kuruluyor. Ayrıca üniversite için 450 bin metrekarelik bir kampüs alanı ayrılmış durumda ve büyük bir şehir parkı hemen projenin yanında bulunuyor” dedi. Turan, bölgede yaptıkları sosyal konutlarda dahi metrekare satış fiyatlarının 3 bin 500 TL olduğunu belirtti. Finansal ve gayrimenkul piyasalarının gelişmesi açısından gayrimenkul sertifikasının önemli olduğunu anlatan Turan, “Biz TOKİ ve iştiraklerimizle birlikte bu konunun gelişmesi için çalışacağız. Gelecekte bir AVM projesi de büyük bir alt yapı projesi de burada yer alabilir” diye konuştu.


İLK GAYRİMENKUL SERTİFİKASI PROJESİNE (PARK MAVERA 3)  
İLİŞKİN RAKAMLAR

Projenin toplam (Ticariler dahil) satılabilir alanı: 126.400 m2

Projenin toplam (Ticariler hariç) satılabilir alanı: 117.612 m2

İzahnamedeki toplam sunulan satılabilir alan: 56.290 m2

Bir adet pay senedi bedeli: 42,5 TL

*****

İlk etapta halka sunulan satılabilir alan: 33.703 m2

İlk etapta halka sunulma oranı (Alan üzerinden): %28,6

İlk etapta toplam pay senedi sayısı: 3 milyon 370 bin 336 adet

İlk etapta toplam ihraç tutarı: 143 milyon 239 bin 280 TL

İlk etapta bağımsız bölümlerin ortalama m2 fiyatı: 4.250 TL/ m2 (%1 KDV hariç)

*****

İlave ek satışta halka sunulacak satılabilir alan: 22.587 m2

İlave ek satışta halka sunulma oranı (Alan üzerinden): %19,2

İlave ek toplam pay senedi sayısı: 2 milyon 258 bin 690 adet

İlave ek etapta toplam ihraç tutarı: 95 milyon 994 bin 325 TL

İlave ek etapta bağımsız bölümlerin ortalama m2 fiyatı: 4.250 TL/ m2 (%1 KDV hariç)

 

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI VE PROJE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Gayrimenkul Sertifikası nedir?

Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünmesiyle oluşturulan bir yatırım aracıdır. Sertifika, bir daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı vasıtasıyla kâr etmek isteyen kişilerin, gayrimenkul yatırımlarına ortak olmasını sağlar.

 

Sertifika nasıl satın alınıyor?

Borsa İstanbul’da işlem görecek sertifikalar için, talep toplama tarihleri olan 29 – 30 – 31 Mart 2017 tarihlerinde, Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir banka üzerinden doğrudan alım yapılabiliyor.

 

Sertifika alımı için ne kadarlık bütçe gerekli?

Projenin hayata geçirildiği Park Mavera 3’ün Gayrimenkul Sertifikasına konu olan kısmında, tüm maliyet avantajları fiyatlara yansıtılarak bir aralık belirlendi. Buna göre, yalnızca 42,5 TL ile Park Mavera 3 projesinde, TOKİ ve Makro’ya yatırım ortağı olunabiliyor. Vatandaşlar, diledikleri ve bütçeleri kadar sertifika alabiliyor.

 

Alınan pay ile hangi daireye kimin sahip olacağı nasıl belirleniyor?

Gayrimenkul Sertifikası alanlar bir daireye değil, Başakşehir’de inşa edilen yeni konut projesi Park Mavera 3’te, TOKİ ve Makro’ya yatırım ortağı oluyor. İnşaat yapım süresi olan 36 aylık süre zarfında projeden daire satın almak isteyenler, istedikleri dairenin pay miktarı kadar sertifika toplayarak dairenin tek sahibi olabiliyor. Satış Vaadi Sözleşmesi ile birlikte, daire borsa işlemlerinden çıkarılıyor ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim ediliyor.

 

Projeden daire almak istemeyenler için süreç nasıl işleyecek?

Gayrimenkul sahibi olmayı düşünmeyenler, 36 ay boyunca diledikleri zaman sertifikalarını başka yatırımcılara devredebilecek. Proje sonunda inşa edilen gayrimenkuller açık artırmayla satılacak ve satış geliri pay sahiplerine, payları oranında dağıtılacak.

 

TOKİ garantörlüğü neleri kapsıyor?

TOKİ, Türkiye’nin açık ara en büyük konut üreticisidir. TOKİ bu projede uzman kadrolarıyla inşaatın her aşamasında teknik kontrolleri yaptığı gibi, inşaatın ruhsatından yapı kullanma belgesine ve kat mülkiyet tapusuna kadar bütün süreçlerin kanunlara uygun yerine getirilmesine muvafakat eder. Gayrimenkul Sertifikasını ihraç eden sıfatını taşıyan TOKİ ayrıca, inşaatın taahhüt edilen süre ve kalitede tamamlanmasını da garanti etmektedir.

 

Neden Borsa İstanbul’da işlem görüyor?

Borsada işlem görmesi, yatırımcı hakları açısından iki noktada önem kazanıyor. Birincisi Borsa, gayrimenkul sertifikalarının şeffaf bir pazarda kolay alınıp satılmasını, kısaca likit yatırım olmasını sağlıyor. İkinci önemli faydası da, yatırımcılar projeye ilişkin gelişmeleri anında ve doğru bir şekilde KAP üzerinden takip edebiliyor.

 

GAYRİMENKUL SERTİFİKASININ AMACI NEDİR?

Gayrimenkul Sertifikasının birden çok hedefi ve amacı bulunmaktadır. Bunlar içerisindeki en önemli maddeler, şu şekilde sıralanabilir:

  1. Gelir piramidinin bütün katmanlarının (alt, orta ve üst gelir grupları), inandığı ve güvendiği gayrimenkul projelerine bütçesi imkanında ortak olmasına imkan tanır.
  2. Proje geliştiriciler tarafından inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere kaynak oluşturur.
  3. Gayrimenkul sektöründe likit proje arayan nitelikli kurumsal yatırımcıların sektöre katılımlarını teşvik eder.
  4. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen ve güvenli bir liman arayışında olan yabancı yatırımcılar üzerinden ülkeye döviz girişi sağlar.
  5. Faizsiz yatırım hassasiyeti (Helal yatırım) bulunan yabancı ve yerli yatırımcının beklentilerini karşılar.

 

PARK MAVERA 3 HAKKINDA

Başakşehir’in yeni şehir merkezinde inşa edilen Park Mavera 3, tüm ihtiyaçlara cevap veren bir merkezde hayat buluyor. 50 bin 696 metrekarelik alan üzerinde 9 blokta toplam 723 daireden oluşan Park Mavera 3, Yıldız Parkı ile eş büyüklükteki 380 bin metrekarelik Başakşehir Şehir Parkı’na komşu parselde yer alıyor. Proje, 8 ihtisas hastanesine sahip şehir hastanelerine 1 km mesafede bulunuyor. 3. Köprü ve TEM bağlantı yolları üzerinde yer alan Park Mavera 3 projesinden 3. Çevreyolu kullanılarak Anadolu Yakası’na 18 dakika içinde ulaşılabiliyor. Proje; metro, tramvay, havaray hattına yakınlığı ile oldukça zengin ve alternatifli toplu ulaşım imkanları sunuyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*