REIDIN Emlak Endeksi “Şubat” ayı raporu açıklandı

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksi aylık sonuçları açıklandı.

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Şubat ayı raporunda öne çıkan noktalar:

  • Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre %1.10 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.97 oranında artış gerçekleşmiştir. Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.09 oranında artmış ve Denizli fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.73 oranı ile Yalova’dır.
  • Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre %0.10 oranında artış; geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.00 oranında artış gerçekleşmiştir. Şubat ayında Aydın‘da metrekare başına konut kira değerleri %2.01 oranında artmış ve Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2.00 oranı ile Afyonkarahisar’dır.
  • Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçülmüştür.
  • Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Şubat ayında bir önceki aya göre %0.46 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %2.79 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %73.30 oranında artış gerçekleşmiştir. Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.61 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.06 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış göstermiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*